wrapper

 
 

ZJARR NE SHEBENIK

Zjarret kanë përfshirë disa zona të vendit gjatë ditës së djeshme. Situata më e vështirë është paraqitur në  fshatin Drizar, Njësia Administrative Kutë, bashkia Ballsh, ku për shkak të flakëve është djegur një sipërfaqe prej rreth 8 hektarësh me shkurre dhe ferra.

Për shkak të terrenit të thyer zjarrfikëset kanë përdorur mjete rrethanore për të shuar zjarrin. Ndërkohë një zjarr ka përfshirë një sipërfaqe me shkurre dhe pisha në fshatin Lalëz në Njësinë Administrative Ishëm, bashkia Durrës. Shërbimi vendor i MZSH në bashkinë Durrës, ka shkuar në vendngjarje dhe ka shuar zjarrin. Si pasojë e zjarrit u dogjën rreth 2 ha me shkurre dhe disa pemë pishe.

Rritja e temperaturave shton rrezikun për zjarret në pyje. Shërbimi zjarrfikës i bën thirrje të gjithë qytetarëve që frekuentojnë parqet kombëtare që të tregohen të kujdesshëm nëse ndezin zjarre.

Shërbimi zjarrfikës i kërkon qytetarëve që në rastin e parë që shikojnë një zjarr ose tym të njoftojnë menjëherë në numrin unik të  emergjencës 112 ose në numrin 129.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Green Red Radian
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family